شیوه نامه مسابقات

باسمه تعالی

سلام و مهر

شیوه نامه مسابقات گروه آموزشی ادبیات استان قم

1. آثار به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   ارسال گردد.

2. فونت آثار B NAZANIN   و شماره 14 باشد.

3. مهلت ارسال آثار  16 بهمن ماه می باشد و به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

4. شناسنامهی اثر شامل نام و نام خانوادگی، کد پرسنلی، ناحیه، آموزشگاه  و شمارهی همراه  باشد . لطفا در نوشتن مشخصات دقت کافی ر ا مبذول فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت qomgt.ir  مراجعه نمایید.

انواع شبه جمله

 

سلام و مهر 

 

انواع شبه جمله شبه جمله امید و آروز: کاش، ای کاش، ان‌شاءالله، آمین و…: ان‌شاءالله سلامت باشی. شبه جمله تحسین و تشویق: آفرین، بارک‌الله، مرحبا و…: آفرین تبریک می‌گویم. شبه جمله سپاس: شکر، الحمدلله و…: شکر خدا حالتان نسبت به دیروز بهتر است. شبه جمله تأسف و درد: افسوس، آه، دریغ، دریغا، هیهات و…: افسوس که رفت و دیگر باز نگشت. شبه جمله تعجب: عجب، شگفتا، اوه، به و…: عجب! پس کامبوزیا شما هستی! شبه جمله تحذیر و تنبیه: مبادا، زنهار، امان، هان و…: مبادا این راه کج را بروی. شبه جمله امر: آزاد!، ساکت!، ایست! و…: بسم‌الله! شروع کن. شبه جمله تعظیم و قبول: قربان، چشم، به روی چشم و…: چشم! هرچه شما بفرمایید، همان درست است. شبه جمله تصدیق و ایجاب: آری، بله، البته، ای‌والله و…: صد البته، همین است که شما می‌فرمایید.  شبه جمله تکذیب و انکار: هرگز، نه، حاشا، ابداً و…: استغفرالله، این چه حرفی است که می‌فرمایید. شبه جمله سرزنش و نفرین: تف، ننگ، زهرمار و…: ننگ بر شما که بر این همه ظلم چشم پوشانده‌اید. شبه جمله تفسیر: کلمه «یعنی» گاهی کار جمله را نجام می‌دهد و نهاد و گزاره را به هم مربوط می‌کند شبه جمله است، زیرا در این موارد به معنی «عبارت است از» است. مثلاً جمله «گل یعنی زندگی»، منظور این است: «گل عبارت است از زندگی». نکته ۴: گاهی شبه‌جمله‌ها همراه با حرف اضافه و متمم متعلق به آن می‌آید. مثلاً «مرگ بر دروغ» و «به‌به‌ از این پسر خوب.» کاربرد شبه جمله شبه‌جمله‌ها معمولاً‌ در موارد زیر کاربرد دارند: در جایگاه نهاد و با حرف اضافه می‌آید و متمم می‌گیرد، مثلاً در جمله «آفرین بر این همه هوش و ذکاوت.» به جای جمله پایه که همراه با حرف ربط و جله پیرو می‌آید، مثلاً در جمله «حیف که الآن دور از ما زندگی می‌کند.» در نقش قید و بدون حرف اضافه و حرف ربط: گویند سنگ لعل شود در مقام صبر آری شود ولیک به خون جگر شود در جایگاه مسند و بدون حرف اضافه و حرف ربط: خوشا دلی که مدام از پی نظر نرود به هر درش که بخوانند بی‌خبر نرود در جایگاه جمله مستقل و بدون حرف اضافه و حرف ربط، مثلاً‌ در جمله «آفرین! کارت بسیار خوب بود.

تبریک شروع سال تحصیلی

سلام و مهر

مهر ماه از راه رسید و دوباره شوق بازی های راه مدرسه در شهر غوغا کرد.

شروع سال تحصیلی جدید را به تمامی همکاران ادب دوست و ادیب و همچنین دانش آموزان فهیم تبریک عرض نموده و برای شما سال تحصیلی پربار آرزومندیم.

 

گروه آموزشی ادبیات فارسی متوسطه اول قم

علی اصغر شیری

متن ادبی شروع سال تحصیلی و متن سخنرانی آغاز سال تحصیلی

تدریس دانش ادبی جناس

به نام خداوند پاکی ها

با سلام و احترام

تدریس دانش ادبی

جناس

دانلود نرم افزار نمایش فایل های در حال دانلود Download Progress++ v3.0.2